BLOG - Blog adventózní

| 03.12.2012

Advent je tu…

Je neuvěřitelný, jak ten čas pádí a letí. Tak bych řekl a přišlo by mi fajn, kdybych se chystal na velikonoce, ale ejhle a ouha „je to tu“: po roce jsou tu Vánoce, advent vypuknul ve vší kráse a dokonce u nás na první adventní neděli poletoval snížek bílý. Stihl jsem to jen tak tak, ale máme věnec, adventní kalendáře i nějakou tu blikající hysterii na jablůňce na zahradě, neb děti si to přejí. Dary ještě nemám, ale rád bych se letos vrátil do mladých let a vyrobil své vlastní, tak jako před 30 lety v družině. Uvidíme co se stihne, ale dečka z kanavy vyšita křížkovým stehem, Mikuláš z ruličky od toaletního papíru či drhaný závěs na květináč udělá mým bližním jistě radost víc než video, friťák či drahé kakao z Tuzexu. No uvidíme, jaký ty vánoce vlastně budou, jestli vůbec budou, protože pokud to těm Mayům vyjde a bude to velký rošambo, tak budu naštvanej, jelikož se těším na koledy, kapra i salát. No a v případě toho „konce“ si na Štědrý den namažeme na chleba akorát, tak Máyku.

Předposlední listopadovej víkend jsem prožil s bráchou na chalupě v Krušnejch horách a bylo tam nádherně, protože první den bylo počasí, kterému říkáme s bratrem Berhoff - podle toho českého filmu, to znamená, že je příšerně, není vidět na krok, je zima a prší. A tak jsem zatopil v petrách (druh kamen), pustil si Glena Goulda a začal jsem sepisovat závěť. Ano, bylo to trošku depresivní, ale sotva se objevil ve dveřích bratr, bylo to veselejší. Nejen, že druhý den bylo v poledne 16 stupňů a my se u poobědní kávy opalovali, ale radost nám činila také hudba, protože jsme hráli a prozpěvovali, byl bažantí vývar s domácími nudlemi, srnčí svíčková s redukcí z merlotu a pastiňákovo bramborové pyré s pečeným česnekem, byly i procházky slatinami, inverzní herpes, kvalitní kuřivo z Kuby a v neposlední řadě i četba, v mém případě to byl Oldřich Mikulášek. No prostě lázně předadventní, takže teď jsem připraven na vše.

A bude toho do vánoc hodně. Krom Vánočního zázraku, což je muzikál, který hrajeme v divadle Broadway, ještě také Frankie a Johny párkrát s Terezou Kostkovou, dále pak Hamletí hraní, televizní Silvestr a moderovačky firemní. A k tomu se vůbec tak nějak schystat na Ježíška…

Co ještě stojí za zmínku: Wabi Daněk vydal nádhernou desku převzatých písniček Čertovo stádo, 1. května vystoupí na Pražském jaru Magdalena Kožená se svým chotěm, který bude dirigovat své Berlínské Filharmoniky, Mark Knopfler bude v hrát v Praze den po mých 40 narozeninách - 7. května, Taxík začíná opět jezdit na obrazovkách České televize od 2.ledna, v Lokálu v Dlouhé ulici v Praze mají vynikající domácí párky s vlastní hořčicí a na webových stránkách České televize je „boží“ adventní kalendář nejen pro děti.

Klidný očekávající období by měl být tenhleten adventní čas, tak se podle toho řiďte a pamatujte, že i pro bezvěrce je kostel místo, kde najde klid, což se o nákupní galerii v předvánočním čase rozhodně říct nedá.

zpět